چهارشنبه 1 آبان 1398
فرماندار رودبار در مراسم آغاز دوره دانشجویان دافوس ارتش در منجیل:

شهرستان رودبار میراث دار سه پادگان مهم آموزشی گیلان در دوران جنگ تحمیلی است

نسخه چاپی بازدید: 50

محمد صالح ضیایی فرماندار رودبار در مراسم آغاز دوره دانشجویان دافوس ارتش در منجیل گفت: شهرستان رودبار میراث دار سه پادگان مهم آموزشی گیلان در دوران جنگ تحمیلی است و رزمندگان با فراگیری آموزش های لازم به نبرد با دشمنان می رفتند.
وی افزود: پادگان آموزشی شهید مدنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تنها پادگان آموزشی نیروی زمینی ارتش در گیلان و فرماندهی آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی منجیل سه پادگان مهم گیلان بودند که به نیروهای جان بر کف آموزش می دادند.
فرماندار همچنین گفت: شهرستان رودبار با 2500 کیلومتر مربع وسعت پهناورترین شهرستان گیلان در همسایگی استانهای قزوین و زنجان و در شاهراه ارتباطی گیلان به قزوین و به نوعی پایتخت کشور به کشورهای حوزه دریای خزر واقع شده است.
وی افزود: بر اساس کاوش های باستان شناسان قدیمی ترین آثار تاریخگذاری شده بشر با 235 هزار سال قدمت در غار دربند روستای رشی بدست آمده است و گل نادر سوسن چلچراغ نیز که در جهان تنها در ایران و آذربایجان می روید رویشگاه آن روستای داماش رودبار است.
فرماندار گفت: رودبار220 هزار هکتار جنگل و مرتع دارد و خاستگاه و زیستگاه اصلی زیتون کشور است و زیتون تولیدی 26 استان کشور هم در بازار رودبار به فروش می رسد، سد سفیدرود منبع تامین آب 180 هزار هکتار از 235 هزار هکتار شالیزار گیلان است و دومین شهرک صنعتی گیلان در شهرستان رودبار است.
ضیایی خاطر نشان کرد: در شهرستان رودبار که ایران کوچک خوانده می شود هفت قوم کرد، ترک، لر، تالش، تات، گالش و گیلک در هفت شهر رودبار، منجیل، لوشان، رستم آباد، توتکابن، جیرنده و بره سر و 164 روستای دارای سکنه با اتحاد و همدلی مثال زدنی زندگی می کنند.
وی با اشاره به آئین های فرهنگی، ستنی و مذهبی فاخر و تاثیر گذار شهرستان رودبارگفت: مراسم سنتی علم واچینی شاه شهیدان، 28 صفر امامزاده حنفیه بیورزین عمارلو، برداشت انار شیرین روستای تاریخی انبوه، گلدهی سوسن چلچراغ و جشنواره اقوام روستای دره دشت از جمله آنهاست.
ضیایی یادآور شد: رودبار چهار اقلیم دریا، دشت، جنگل و کوهستان را دارد و دانشجویان دوره دافوس می توانند دانسته‌های نظری خود را در حوزه عملیات‌های مشترک در محیط عملی تمرین کنند
فرماندار گفت: مرکز آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی منجیل هم با تربیت تفنگداران و تکاوران متعهد و متخصص و اتکاء به نیروهای متدین و با تجربه خودی و بهره گیری از امکانات موجود داخلی رادمردانی را پرورش داده است که در خرمشهر قهرمان و دیگر مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس حماسه ها آفریده اند و اکنون نیز با صیانت از منافع جمهوری اسلامی ایران و مرزهای آبی – خاکی کشور امید را در دل دوستان انقلاب و یاس و نا امیدی را در دل دشمنان نظام ایجاد می کند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی