شنبه 30 شهریور 1398

نشست بررسی وضعیت طرح های هادی و عمران روستاهای شهرستان رودبار با حضور معاون بنیاد مسکن کشور، نماینده و فرماندار رودبار و مدیر کل بنیاد مسکن گیلان

نسخه چاپی بازدید: 165

اسماعیل میرغضنفری فرماندار رودبار در این نشست گفت: با توجه به تعداد زیاد و صعب العبور بودن روستاهای این شهرستان، در سال گذشته در تقسیم اعتبارات بیشتر از آنچه قانون بودجه مکلف کرده است به بنیاد مسکن اعتبار اختصاص دادیم.
میرغضنفری افزود: رودبار از جمله شهرستانهایی است که جمعیت کمی دارد و این مسئله کاهش اعتبارات را نیز موجب شده است.
وی گفت: در راستای تاکیدات دولت تدبیر و امید به رسیدگی و عمران و آبادی روستاها، همیشه در تقسیم متوازن بودجه از روستاها شروع می کنیم.
وی یادآور شد: همراهی جدی بنیاد مسکن گیلان با رودبار موجب شد سال گذشته بیش از آن چیزی که قانون تکلیف کرده بود به بنیاد مسکن بودجه اختصاص دهیم.
وی یادآور شد: اعتبارات کم اختصاصی به دلیل جمعیت کم و وسعت زیاد شهرستان رودبار مشکل ساز شده است و به همه دستگاههای اجرایی سرایت کرده است.
نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست عدم رسیدگی به روستاها را دلیل مهاجرت آنها به شهرها عنوان کرد و افزود: بهسازی و آسفالت راههای روستایی و اجرای طرح هادی کارهای ماندگاری است که توسط بنیاد مسکن صورت گرفته است.
منوچهر جمالی با اشاره به اینکه در حدود 30 روستای شهرستان رودبار عملیات زیرسازی معابر روستایی انجام شده و آماده آسفالت است عنوان کرد: اگر آسفالت این معابر بعد از فصل زمستان سال جاری انجام شود تمام هزینه های زیرسازی به هدر می رود و مجدداً باید عملیات زیرسازی معابر تجدید و انجام شود و به همین خاطر نیاز است که قبل از شروع فصل زمستان، اجرای عملیات آسفالت این روستاها به پایان رسد.
جمالی با اشاره به وعده وزارت نفت برای اختصاص 15 هزار تن قیر به شهرستان گفت: موافقت بنیاد مسکن در سال گذشته برای اختصاص سهمیه قیر استانهایی که نتوانستند سهمیه خود را جذب کنند به گیلان و خصوصا" رودبار اتفاق خوبی بود که شایسته تقدیر است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور هم در این نشست گفت: استان گیلان در 10 سال پیش نسبت به میانگین کشور درشاخص اجرای طرحهای هادی بسیار عقب بود اما در سالهای اخیر فاصله خویش را با میانگین کشوری کم کرده است و با شناختی که از استاندار گیلان دارم حمایت خوبی از طرحهای هادی و برنامه های بنیاد مسکن خواهند داشت تا این استان به میانگین کشوری نزدیک تر شود.
محمدرضا شاملو همچنین با اشاره به مشکلات معیشتی در روستاها گفت: هر چقدر کار عمرانی در روستا انجام دهیم اما معیشت مردم خوب نباشد کار خاصی صورت نگرفته است؛ از طریق گردشگری که هزینه زیادی ندارد به راحتی مردم می توانند به درآمد برسند.
معاون بنیاد مسکن کشور با اشاره به رانش در برخی از روستاهای شهرستان رودبار که در بازدید خود دیده بود گفت: ایمن سازی روستاها در مقابل سوانح طبیعی از جمله رانش زمین از برنامه های بنیاد مسکن است.
وی تاکید کرد: روستاهایی که وضعیت خیلی بحرانی دارند باید شناسایی و برای آنها سریعا" برنامه ریزی لازم انجام تا از طریق سازمان مدیریت بحران برای آن روستاها اقدام کنیم.
وی همچنین گفت: حمایت همه جانبه استاندار گیلان از طرح بوم گردی در این استان موقعیت بسیار خوبی را برای روستاها و روستائیان فراهم کرده که می تواند به رونق معیشت روستاها منجر شود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی